top of page
  • תמונת הסופר/תOz Israel

נחל אביב - דישון, מסלול טיול מהיפים בארץ

עודכן: 4 באפר׳ 2022

שלוש עלמות, מערת אביב, נוף מרהיב ואם תבואו אחרי הגשם- גם זרימה. את כל אלה תפגשו במהלך הטיול בנחלים אביב ודישון. כל מה שצריך לדעת (כמעט) לקראת היציאה לטיול.


נחל אביב, נחל דישון, גליל עליון


מבט על נחל אביב (צילום: עוז ישראל)

אם אתם נוסעים צפונה לגליל העליון, בחודשים פברואר-מרץ, הביקור בנחלים אביב ודישון הוא חובה. הנוף הוא בשיא תפארתו ותוכלו ליהנות מטיול מרהיב. המסלול הזה הוא מהאהובים עליי ואני שמח להביא לכם פרטים אודותיו. שנתחיל?

מפת טיולים וסימון שבילים

ציוד מומלץ

ציוד חובה

משך זמן הטיול

אורך המסלול

דרגת קושי

מפה מס' 2- גליל

ציוד הגנה מהשמש (קרם הגנה, כובע, משקפי שמש...), מקלות הליכה, צידה לדרך

נעליים גבוהות וסגורות, 3 ליטר מים לאדם לפחות, תיק עזרה ראשונה, מפת טיולים וסימון שבילים

כ-5 שעות

כ-6 ק"מ

מיטיבי לכת

מה צריך לדעת לפני שיוצאים לטיול?


  • הטיול אינו מעגלי, יש לצאת לטיול עם שני רכבים לפחות על מנת לבצע הקפצות לנקודות הסיום וההתחלה

  • לאחר הגשמים הזרימה בנחל דישון חזקה, קחו בחשבון שיש לחצות את הנחל. גובה המים הוא עד הקרסוליים פחות או יותר. אין דרכים לעקוף, אלא להיכנס ולהירטב- קחו זאת כחלק מהכיף של הטיול. באפשרותכם לחלוץ נעליים לצורך חציית הנחל.

  • התקופה המומלצת ביותר לטיול היא בחודשים פברואר-מרץ. אז הנוף הוא היפה ביותר, הפריחה מרהיבה ואם תגיעו לאחר הגשמים אז הזרימה בנחל דישון תהיה מאוד מרשימה.

  • נקודת ההתחלה של הטיול היא בעיקול חד בכביש 899. המגיעים מכיוון דרום, שימו לב כי פס ההפרדה בכביש הוא רצוף ולכן לא ניתן לפנות שמאלה לחניון נחל אביב. יהיה עליכם להמשיך בנסיעה עד ליישוב אביבים, לבצע פרסה ולחזור לנקודת ההתחלה.

  • דירגתי את הטיול כטיול למטיבי לכת מפאת אורכו. יחד עם זאת, זה מאוד תלוי ביכולות הפיזיות שלכם. יהיו כאלה שהטיול יהיה מאוד קל עבורם. ברמה האישית, אספר כי עשיתי את הטיול עם ילדיי בהיותם בני 3 ו-5.5 והם צלחו את המסלול. המסלול כולל הליכה בין אבנים וסלעים, מדרגות סלע וירידה המחייבת השגחה על ילדים קטנים, אך מרגע שהולכים באפיק הנחלים ההליכה היא נוחה וקלה, בפרט לאורך נחל דישון, שם השביל הוא שביל ג'יפים רחב ונוח.

איך מגיעים?

נקודת ההתחלה של הטיול היא בעיקול חד בכביש 899, בין היישובים יראון ואביבים. לאחר שעוברים את הכניסה ליישוב אביבים (למגיעים מצפון), ממשיכים עד לעיקול החד בכביש ובו שלט עם סימון שבילים כחול המפנה לנחל אביב. פונים ימינה ומחנים את הרכב. את הרכב השני נקפיץ לחניון נחל דישון. ממשיכים עם כביש 899 דרומה, עוברים את היישוב יראון וכ-600 מ' לפני הצומת של כביש 899 עם כביש 8966 המוביל ליישוב ריחאניה תבחינו בחניון נחל דישון ושלט חום המפנה אליו. 

שלוש העלמות ומערות אביב


מרחבת החנייה של חניון נחל אביב נכנסים למעביר מים מתחת לכביש 899. לאחר שנחצה לצד השני, נמצא את עצמנו באפיק נחל אביב. מכאן ואילך נצעד עם הסימון הכחול, במגמה כללית של ירידה לכיוון המפגש עם נחל דישון, אותו נפגוש בעוד כ-4 ק"מ. אם תגיעו לכאן בסוף החורף ובתחילת האביב, תוך כדי הירידה במדרגות הסלע, תוכלו ליהנות מפריחה יפה ובפרט מפריחה של רקפות. אם תגיעו לכאן אחרי הגשם, תיהנו אפילו מזרימת מים בנחל אביב, מומלץ ביותר!


אחת הנקודות המעניינות בנחל אביב היא שלוש העלמות. שלוש העלמות הן עמודי סלע הנישאים מעל לגדה הדרומית של הנחל, אשר נראים כעלמות מפוסלות בסלע. בהמשך המסלול לא תוכלו לפספס את מערות אביב הנישאות גבוה מעל הגדה הצפונית של הנחל. אם תסטו מהשביל תוכלו לטפס ישר אל המערות ולעצור בהן למנוחה קלה. מהמערות תצפית נוף מרהיבה על הסביבה וזו גם יכולה להיות נקודה ליהנות מקפה לפני שממשיכים הלאה בטיול.תצפית ממערות אביב על נחל אביב (צילום: עוז ישראל)


לאחר המעבר ליד מערות נחל אביב השביל נמצא במגמת ירידה חזרה לאפיק הנחל. קטע הירידה הזה דורש יותר תשומת לב, בפרט אם אתם עם ילדים קטנים ולאחר שירד גשם, אז המסלול יכול להיות מעט בוצי. אם תגיעו לכאן סביב תקופת ט"ו בשבט, במהלך הירידה תיחשפו לפריחה מרהיבה של שקדיות וזאת על רקע הנוף הירוק מסביב. כנראה שלא תוכלו שלא לעצור לצלם תמונה של הנוף היפה.


כעת, משצלחתם את הירידה חזרה לאפיק הנחל, ממשיכים להתקדם עד שתגיעו למפגש הנחלים אביב ודישון. בנקודה זו סימון השבילים מתחלף לאדום וזה צבע הסימון עד לסיום הטיול בחניון נחל דישון. אם הגעתם לכאן אחרי תקופה גשומה, תזכו לראות את נחל דישון זורם. נקודת מפגש הנחלים היא נקודת תצפית יפה על הנחל ואם לא ביקרתם כאן בעבר, יתכן שממש תרגישו שאתם בחוץ לארץ.מבט על נחל דישון (צילום: עוז ישראל)

אחרי שהצטלמתם על רקע נחל דישון הזורם, המשיכו עם השביל האדום לכיוון דרום מערב. תחילה נלך על הגדה הצפונית של הנחל, אך כעבור מרחק הליכה קצר תמצאו את עצמכם צריכים לחצות את הנחל. אין ברירה אחרת, השביל חוצה את הנחל ויש ללכת בתוך המים. המים אינם עמוקים, וגובה המים יכול להגיע מעט מעל הקרסוליים. לאחר חציית הנחל, השביל ממשיך לצד הגדה הדרומית של הנחל. לאורך הדרך תוכלו למצוא מקומות לעצירת התרעננות, מתחת לעצים ומעל הנחל הזורם (אם אתם מטיילים בעונת הזרימה...).


לאחר הליכה של כ-3 ק"מ לאורך הנחל, בשביל האדום שהוא שביל רחב ונוח שההליכה בו קלה, תגיעו לנקודת הסיום של הטיול, חניון נחל דישון. כאן אמור להמתין לכם הרכב השני, זה שהקפצתם בתחילת המסלול. אם לא דאגתם להקפצת רכבים תצטרכו למצוא טרמפ חזרה לחניון נחל אביב או ללכת כ-3 ק"מ לאורך הכביש חזרה לנקודת ההתחלה (אבל למי יש כוח? עשו לעצמכם טובה ודאגו מראש לנושא הקפצת הרכבים).


טיילתם בנחלים אביב ודישון? שתפו אותנו!


אם יצאתם לטיול בנחלים אביב ודישון, הינכן מוזמנות ומוזמנים לשתף בחוויות ורשמים מהטיול. יש לדעתכם משהו חשוב שצריך לדעת שלא ציינתי בפוסט? יש מקומות בפוסט בהם נפלה טעות? יש לכם רעיונות וטיפים לשתף בהם את הקוראים? מוזמנים להגיב כאן בעמוד וגם בעמוד הפייסבוק. להתראות בטיולים הבאים!


56 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page