top of page
  • תמונת הסופר/תOz Israel

יודפת העתיקה- סיפור של אדם, טבע ונוף

יוסף בן מתיתיהו, תל יודפת, הר עצמון ומה שביניהם. בטיול הפעם נהנה מהשילוב של סיפור מלחמת היהודים ברומאים ונהנה מהנוף שיש לטבע במועצה האזורית משגב להציע.תל יודפת, סיפור של מקום (צילום: עוז ישראל)

מפת טיולים וסימון שבילים

ציוד מומלץ

ציוד חובה

רמת קושי

משך זמן הטיול

אורך המסלול

2- גליל

מקלות הליכה, צידה לדרך, מצלמה

נעליים גבוהות וסגורות, קרם הגנה, כובע, 3 ליטר מים לאדם לפחות, תיק עזרה ראשונה

בינונית

4-8 שעות

מעגל קטן- כ-4 ק"מ

מעגל ארוך- כ-8 ק"מ

מה צריך לדעת לפני שיוצאים לטיול?

  • הטיול הוא מעגלי ולרשותכם 2 אפשרויות- מעגל קצר- שאורכו כ-4 ק"מ או מעגל ארוך, שאורכו כ-8 ק"מ

  • יש אפשרות למסלול לא מעגלי, המסתיים בכאוכב אבו אל-היג'א, אך תצטרכו לצאת בקבוצה עם שני רכבים לפחות. תיאור המסלול שיובא כאן הוא המסלול המעגלי הקצר


איך מגיעים?

נוסעים ליישוב יודפת על כביש 7955 ובצומת הכניסה, לאחר הפנייה ימינה (למגיעים מכיוון כביש 784) פונים מיד שמאלה לפי השילוט המכוון יודפת העתיקה. ממשיכים עם הכביש, המסומן גם בסימון שבילים ירוק עד לרחבת החנייה למרגלות תל יודפת. רחבת החנייה היא גם צומת של שבילים מסומנים ובה מחנים את הרכב. הטיול הוא מעגלי, כך שנקודת הסיום תהיה במקום בו השארתם את הרכב.רחבת החנייה למרגלות תל יודפת (צילום: עוז ישראל)יוצאים לדרך!

מרחבת החנייה עולים לראש הגבעה, כאשר את העלייה ניתן לעשות בכל כיוון שתבחרו. אפשרות אחת היא ללכת בשביל השחור, עם כיוון השעון או ללכת בשביל השחור נגד כיוון השעון ולפנות לשביל הכחול המטפס מעלה אל פסגת תל יודפת. לאורך הדרך תמצאו מיצגים ושרידים ארכיאולוגיים המספרים את הסיפור של יודפת העתיקה, סיפור מלחמת היהודים ברומאים (לא ניכנס כאן לסיפור). בין היתר, תוכלו למצוא שחזור של איל הניגוח ששימש להבקעת חומתה של יודפת, מערות ושילוט הסבר על הממצאים. לא פחות חשוב מכל אלה, מפסגת התל נשקף הנוף היפה של הגליל התחתון.מיצגים ושרידים ארכיאולוגים בתל יודפת (צילום: עוז ישראל)


לאחר הטיול בתל, אנו מתחילים לעשות דרכנו לכיוון הר עצמון. הסימון שילווה אותנו מעתה ואילך הוא סימון השבילים הכחול. מפסגת התל השביל יורד מטה לכיוון אפיק הנחל, שם תחכה לכם גדר בקר אותה תעברו בקלות יחסית. הירידה מהתל מעט תלולה ולכן שימו לב לצעדיכם, בפרט אם אתם מטיילים לאחר יום גשום, כאשר הקרקע בוצית וחלקה.


לאחר הירידה הסימון הכחול יקח אתכם לתוך החורש, בו תלכו במגמת עלייה מתונה ולא קשה. בתוך החורש תוכלו למצוא לכם כמה וכמה נקודות צל למנוחה והתרעננות. כעבור כק"מ השביל הכחול יצא מהחורש ויוציא אתכם לשביל רחב, מתאים לכלי רכב, בו תפנו ימינו. כעבור כ-100 מ' הסימון הכחול יעזוב את השביל הרחב ויקח אתכם בפנייה שמאלה לעבר תחילת העלייה להר עצמון.מתחילים לרדת בשביל הכחול (צילום: עוז ישראל)


העלייה להר שמתחילה בנקודה זו היא עלייה במדרגות סלע. העלייה לא קשה במיוחד אבל גם לא קלה. אז קחו אוויר והתחילו לטפס, זה ישתלם לכם. כשתגיעו לפסגת הר עצמון תבינו למה. אם אתם מטיילים עם ילדים קטנים, השגיחו עליהם וסייעו להם במהלך הטיפוס במדרגות הסלע. כעבור כמה מאות מטרים של טיפוס תגיעו לפסגת הר עצמון, שם תבואו על שכרכם ותזכו בנוף מדהים לעבר בקעת בית נטופה, כשמתחתיכם כפר מנדא.

סביר להניח שבפסגת ההר תעצרו למנוחה והתרעננות, תנשנשו משהו וכמובן תצלמו תמונה או שתיים מהנוף היפה.העלייה להר עצמון (צילום: עוז ישראל)


כשתחליטו שהגיע הזמן להמשיך יעמדו בפניכם שתי אפשרויות כיצד להמשיך בטיול. אפשרות ראשונה היא האופציה הארוכה יותר בהיבט מרחק ההליכה והיא להמשיך הלאה עם הסימון הכחול עד לכאוכב אבו אל-היג'א ומשם חזרה בשביל אדום עד לתל יודפת. אופציה זו אורכה כ- 5 ק"מ מפסגת הר עצמון ועד לרכב הממתין לכם בתל יודפת.


האופציה הקצרה יותר היא לשוב על עקבותינו בשביל הכחול ולרדת מההר בדיוק באותה הדרך שבה עלינו עליו. כשתגיעו לשביל הכחול הרחב, בו התחלחתם את הטיפוס, פנו שמאלה לעבר שביל ג'יפים שחור שיפגיש אתכם כעבור כ-100 מ' עם שביל אדום, בו תפנו ימינה ותחזרו עד לרכב הממתין לכם למרגלות תל יודפת. אופציה זו אורכה כ-3 ק"מ. כשתלכו בשביל האדום חזרה לכיוון תל יודפת, תזכו לקבל מבט מרחוק על התל הנישא מעל סביבתו.


זהו! טיילתם בתל יודפת ויש לכם חוויות לשתף או עדכונים מהשטח? נפלו טעויות בפוסט? מוזמנים לעדכן כאן בתגובות. שיהיה לכם טיול מהנה!


8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page