top of page
  • תמונת הסופר/תOz Israel

קניון שחורת - טיול משפחות מעגלי יפהייפה בהרי אילת שהוא גם חלק משביל ישראל

עודכן: 17 במאי 2022

אם אתם מחפשים טיול יפה באילת, קניון שחורת יספק את מבוקשכם. בטיול תפגשו את הקניון השחור של נחל שחורת המורכב מסלעי יסוד חומים-שחורים-אדומים וכמובן תצפיות נוף מרהיבות.


הרי אילת, קניון שחורת, שביל ישראל, טיולים מעגליים

קניון שחורת (צילום: עוז ישראל)

מפת סימון שבילים

ציוד מומלץ

ציוד חובה

משך זמן הטיול

אורך המסלול

דרגת קושי

מס' 20 - הרי אילת

צידה לדרך, מקלות הליכה

נעליים גבוהות וסגורות, ציוד הגנה מהשמש (כובע, קרם הגנה, משקפי שמש...) 3 ליטר מים לכל מטייל לפחות ובימים חמים אף יותר. תיק עזרה ראשונה. מפת סימון שבילים

כ-4 שעות

כ-4 ק"מ

בינוני


מה צריך לדעת לפני שיוצאים לטיול:

  1. המסלול הינו בדרגת קושי בינונית. הטיול כולל עליות וירידות ועלייה במפלון קטן בקניון באמצעות יתדות קבועים בסלע. טיילתי במסלול עם ילדיי בעת שהיו בני 3 ו-5 ועם הסבא והסבתא וכולם צלחו את המסלול ונהנו. ממליץ בחום, בפרט למבוגרים שבחבורה, להשתמש במקלות הליכה שמקלים משמעותית את ההליכה ותורמים רבות להנאה מהטיול.

  2. בתוך קניון שחורת תוכלו למצוא פינות מוצלות לצורך הפסקת התרעננות, אך ביציאה מהקניון, לאחר שתפנו אל השביל המסומן באדום ועד לנקודת סיום הטיול, המסלול רובו ככולו חשוף לשמש ולכן לא הייתי מקל ראש בעניין הכובע, קרם ההגנה וכמובן המים לשתייה.

  3. מומלץ לבצע את הטיול עם כיוון השעון על פי סדר סימון השבילים הבא: ירוק>אדום>שחור וחזרה לנקודת ההתחלה.


איך להגיע?

נקודת תחילת המסלול נמצאת סמוך לחניון הלילה של קניון שחורת. המגיעים מאילת יסעו צפונה על כביש 90 עד לצומת באר אורה ושם יבצעו פניית פרסה על מנת לשוב חזרה דרומה באותו הכביש. לאחר מס' דקות נסיעה תראו פנייה ימינה אל סימון שבילים כחול המוליך לכיוון נחל עמרם והר אמיר. נוסעים עם הסימון הכחול עד להגעה לפיצול עם שביל ירוק. נמשיך בשביל הירוק עד לחניון הלילה של קניון שחורת. נמשיך מעט קדימה עד שנגיע לרחבת חנייה נוחה שממנה לא ניתן להמשיך יותר ברכב ושם נחנה. הטיול הינו מעגלי ונקודת הסיום תהיה באותה הנקודה.


יוצאים לדרך!

הטיול מתחיל בשביל הירוק לכיוון מערב. כבר בתחילת המסלול תמצאו את עצמכם נכנסים לתוך קניון שחורת על מצוקיו החומים-שחורים שיקיפו אתכם משני צדיו. מה שהופך את נופי הרי אילת לכל כך יפים ומיוחדים הם כמובן סלעי היסוד שניתן לראותם על פני השטח רק באזור הזה. צבע הסלעים נתן לקניון שחורת את שמו. במהלך הטיול תלכו במעלה נחל שחורת תוך טיפוס לא קשה במדרגות סלע ואף שימוש ביתדות באחד המפלים, גם כאן, לא מדובר בטיפוס קשה. אם תגיעו לכאן אחרי שיטפון, תזכו גם לראות גבים מלאים פה ושם.


שימו לב כי ההליכה בתוך קניון שחורת היא בשביל הירוק וזאת עד להגעתכם לפיצול עם השביל האדום. בפיצול זה, אנו נעזוב את קניון שחורת ונפנה ימינה (צפונה) אל השביל האדום. וודאו שאין אנשים בקבוצה שפסחו בטעות על הפיצול והמשיכו ישר מבלי לפנות לשביל האדום. ממש סמוך לצומת השבילים (הירוק עם האדום) תוכלו להבחין בקיר סלע צבעוני.גם משפחות עם קטקטנים יצלחו את המסלול היפה (צילום: עוז ישראל)


עד כה ההליכה בתוך קניון שחורת, בשביל הירוק, הינה מישורית ויחסית נוחה. השביל האדום לעומת זאת מתחיל לטפס מעלה. כשתגיעו לקצה העלייה נוף מרהיב של כל האזור הסובב אתכם יתגלה לעיניכם ואל תתפלאו אם קריאת השתאות תצא מפיכם באופן בלתי נשלט. השילוב של הנוף המדברי הייחודי להרי אילת עם הים האדום שברקע הופכים את המקום לאחד היפים בעולם.הנוף בקצה העלייה (צילום: עוז ישראל)


מכאן ואילך אין יותר עליות בטיול. לאחר שתצלמו כמה תמונות על רקע הנוף, השביל האדום מתחיל לרדת מטה. הירידה לא קשה אך מקלות הליכה בהחלט יקלו עליכם. סיום הירידה הינו במישור רחב ידיים וכפי שציינתי קודם, אין יותר מדי צל בשביל מחוץ לקניון שחורת, אך בסוף הירידה תמצאו עץ שתוכלו לחוס בצילו להפסקת התרעננות. זו גם ככל הנראה תהיה ההפסקה האחרונה כי מנקודה זו כבר לא נותר הרבה לסוף המסלול וההליכה תהיה מישורית ונוחה, אך חשופה לשמש.


סירה טרופה בלב מדבר?

ממשיכים דרומה עם השביל האדום וכעבור הליכה קצרה תפגשו בפיצול שבילים. עוזבים את השביל האדום ועוברים לשביל השחור שילווה אותנו עד לסוף המסלול (כמעט...). מולכם תראו אבן חול ענקית שבעלי הדמיון מביניכם יצליחו לראות כי היא מפוסלת בצורת ספינה. השביל עובר מימין לאבל החול הגדולה הניצבת כנקודת ציון באמצע המישור הגדול ורחב הידיים.ספינה טרופה בלב מדבר (צילום: עוז ישראל)

זהו, כבר לא נותר הרבה. ממשיכים עם השביל השחור ואם הגעתם לכאן באביב, תוכלו ליהנות גם מפריחה יפה. השביל השחור חובר בסופו של דבר לשביל הירוק שבו התחלנו את מסלול ההליכה. בהגיעכם לשביל הירוק פנו שמאלה ולכו חזרה לרכב.


מצאתם טעות בפוסט? רוצים לשתף חוויות מהטיול בקניון שחורת? מוזמנים להגיב!


תהנו!


14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page