top of page
  • תמונת הסופר/תOz Israel

נחל ציפורי

עודכן: 11 ביוני 2022

ההיסטוריה של ציפורי היא סיפור בפני עצמו, אבל בטיול הפעם לא נבקר בגן הלאומי אלא בנחל ציפורי. במהלך הטיול תוכלו להשתכשך במים וליהנות ממעיינות קרירים. אז שנצא לדרך?נחל ציפורי וטחנת הנזירים (צילום: עוז ישראל)

מפת טיולים וסימון שבילים

ציוד חובה

משך זמן הטיול

אורך המסלול

דרגת קושי

4 - הכרמל

נעליים גבוהות וסגורות, ציוד הגנה מהשמש (קרם הגנה, כובע, משקפי שמש...), 3 ליטר מים לאדם, תיק עזרה ראשונה, מפת סימון שבילים

כ-4 שעות

כ-4 ק"מ

קלה

איך מגיעים?

נקודת ההתחלה של המסלול נמצאת בכניסה ליישוב ראס-עלי. נוסעים בכביש 70 מצומת יגור לכיוון צפון וכעבור כ-5 ק"מ נגיע לפנייה ימינה לכיוון ח'וואלד ובית העלמין תל רגב. פונים ימינה ובכיכר שמאלה. ממשיכים עם הכביש ועוברים את הכניסה לח'וואלד. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים לכניסה ליישוב ראס-עלי. כאן ניתן להחנות את הרכב ברחבת חנייה סלולה ומסודרת בכניסה ליישוב או לחלופין להמשיך בנסיעה על דרך עפר עבירה לכל רכב, המסומנת בסימון שבילים כחול, עד לחניון קטן הנמצא סמוך לנחל ולטחנת הנזירים.


מה צריך לדעת לפני שיוצאים לטיול?

  • ההליכה במסלול קלה, אך חשופה רובה ככולה לשמש. על כן, הטיול מומלץ לכל עונות השנה, פרט לימי הקיץ החמים. במידה ובכל זאת תצאו לטיול בקיץ או ביום חם במיוחד, אנא הקיפדו הקפדה יתרה על נושא המים וציוד ההגנה מהשמש

  • המסלול הינו מעגלי

  • לא חייבים להשלים את כל המסלול המעגלי, תוכלו להחליט שאתם חוזרים חזרה גם לפני ההגעה למעיין עין יבקע ולשכשך רגליים בנקודות אחרות בנחל

  • אפשר להגיע למסלול הטיול בתחבורה ציבורית! קו 74 של אגד יוצא ממרכזית המפרץ עד לראס עלי


יוצאים לדרך!

רחבת החנייה בכניסה לראס-עלי צופה על נחל ציפורי. נרד מרחבת החנייה ישירות אל הנחל ונתחיל בהליכה לאורך הנחל, בטיילת סלולה שהוכשרה לאורכו. המראה של הנחל הזורם עם הפרות המגיעות אליו לשתות מים והנוף הסובב, נותנים מראה פסטורלי משהו לאזור. כעבור מרחק הליכה קצר נגיע לטחנת הנזירים, כאן תוכלו לעצור לשכשוך רגליים במים וגם לעצור תחת העצים לאיזה פיקניק נחמד. שימו לב לעץ התות הענקי תחתו אתם חוסים, אם תגיעו לכאן במהלך חודש מאי תזכו לראות המון תותים על העץ ואולי גם לנשנש כמה מהם. נקודת הצל הזו, מתחת לעץ התות היא בערך נקודת הצל האחרונה שתפגשו עד לסיום המסלול. מכאן ואילך, אם הגעתם ביום חם, ההליכה תהיה חשופה לשמש הקופחת.


פסטורליה בנחל ציפורי (צילום: עוז ישראל)

ההליכה מטחנת הנזירים היא בשביל כחול, אשר אט אט מתרחק מאפיק הנחל עצמו ומתחיל להיצמד למדרון הגבעה הקרובה, מצפון אליו. הנוף בדרך יכלול מטעים ושדות מעובדים ועל הגבעה מולכם תראו את היישוב הרדוף. במידה ותוך כדי ההליכה אתם מאבדים את הסימון, פשוט היצמדו למדרון הגבעה שלשמאלכם, גם אם התחושה היא שאתם כביכול מתרחקים מהנחל ומהשביל. השביל, המסומן בסימון שביל ישראל, מטפס קמעה על הגבעה ויורד חזרה לדרך ג'יפים רחבה יותר.


כעבור מרחק הליכה קצר תגיעו לנקודת פיצול שבילים שבה תוכלו לבחור האם לעשות את המסלול במתכונתו הקצרה או הארוכה. בנקודה זו תבחינו בשביל הפונה ימינה חזרה לכיוון אפיק הנחל ואת שביל ישראל פונה בפנייה חדה שמאלה. המעוניינים לקצר יפנו ימינה עם השביל ויחזרו לאפיק הנחל ולסימון הכחול. הפיצול בין המסלול המעגלי הקצר לארוך מסומן באדום במפת המסלול. עם הגיעכם לנחל תוכלו לעצור ולהשתכשך במים הקרירים. מכאן עושים את הדרך חזרה, בשביל המסומן כחול, עד לטחנת הנזירים או לראס עלי, נקודת ההתחלה של הטיול, רק הפעם בצד הגדה הדרומית של הנחל.


משכשכים רגליים בנחל ציפורי (צילום: עוז ישראל)

אם תבחרו באופציה הארוכה היותר, תוכלו להמשיך עד לעין יבקע. בנקודת הפיצול פונים שמאלה וממשיכים עם סימון שביל ישראל למרגלות ובצמוד להר עליו יושב היישוב הרדוף עד להגיעכם לעין יבקע. ממעיין עין יבקע חוזרים חזרה לטחנת הנזירים או לראס עלי בשביל המסומן כחול, לצד הגדה הדרומית של נחל ציפורי.


ולסיום, משהו בנימה קצת יותר ביקורתית או אישית, תקראו לזה איך שתרצו. אי אפשר להתעלם מכמות הזבל והאשפה לאורך המסלול. התמונה להלן היא רק טעימה קטנה מהלכלוך שנתקלתי בו במהלך הטיול בנחל ציפורי. לצערי, לכלוך ואשפה באתרי טבע בישראל אינו מחזה נדיר ומה שעיני ראו בנחל ציפורי היה מזעזע. אנשים משאירים שקי זבל בשטח והכל מתעופף ומוצא דרכו לתוך מי הנחל וקשה שלא לתהות "למה?" למה זה צריך להיות ככה? הרי זו לא גזירה משמים. אם כל אחד יאסוף את הזבל שלו ועוד פריט אחד של אשפה שאינה שלו, נתרום כולנו לסביבה ולישראל נקיה.אשפה ולכלוך בנחל ציפורי (צילום: עוז ישראל)

טיילתם בנחל ציפורי? מצאתם טעות בפוסט? רוצים לעדכן מהשטח? מוזמנים לעשות זאת כאן בתגובות.

שיהיה טיול מהנה 😊


25 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page