top of page
  • תמונת הסופר/תOz Israel

נחל כזיב - פיסת גן עדן

בטיול הפעם נבקר בנחל כזיב ונלך מעין זיו לעין טמיר. הכינו בגדי ים ומגבות ובואו נצא לדרך!עין זיו (צילום: עוז ישראל)

מפת טיולים וסימון שבילים

ציוד חובה

דרגת קושי

משך זמן הטיול

אורך המסלול

2- גליל

ציוד הגנה מהשמש (קרם הגנה, כובע, משקפי שמש), 3 ליטר מים לאדם, נעליים גבוהות וסגורות, תיק עזרה ראשונה

בינונית/מיטיבי לכת

כ-6-8 שעות

​6-8 ק"מ, תלוי במסלול בו תבחרו ללכת, פרטים מיד

איך מגיעים?

נוסעים מנהריה על כביש 89 לכיוון מזרח, עוברים את צומת הכניסה ליישוב מעונה ובצומת הבא פונים שמאלה למעלות, לשדרות הנשיא הרצוג. ממשיכים ישר בשתי הכיכרות הראשונות ובכיכר השלישית מבצעים פניית פרסה. נוסעים חזרה דרומה כ-100 מ' ופונים ימינה לכיוון נחל כזיב. שלט הכוונה חום יראה לכם את הפנייה אל הנחל.


הכביש אליו פניתם הוא כביש גישה למתקן של חברת מקורות בעין זיו, אך כביש זה נסגר לתנועת כלי רכב שאינם מורשים. אם בעבר ניתן היה להמשיך עם הרכב בנסיעה ממש עד לעין זיו, הרי שכיום הכביש סגור ותצטרכו להחנותו כבר למעלה, לא הרבה אחרי הפנייה ימינה משדרות הנשיא הרצוג. שלט ברור ובולט של רשות הטבע והגנים יסמן לכם את נקודת החנייה ויציין בפניכם כי אין להמשיך עם הרכב כיוון שהכביש סגור מסיבות בטיחות. נקודת החנייה היא כמובן נקודת ההתחלה למסלול שלנו.


מה צריך לדעת לפני שיוצאים לטיול?

  • יש כמה חלופות למסלול הטיול. חלופה ראשונה היא לעשות מסלול הליכה הלוך ושוב מהחנייה בנקודת ההתחלה אל הנחל וחזרה באותה הדרך.

  • אם אתם מטיילים בקבוצה עם יותר מרכב אחד תוכלו להקפיץ את אחד הרכבים למעיליא או למצפה הילה ולסיים את המסלול באחד היישובים הללו. מסלול הלוך ושוב אורכו כ-6 ק"מ, מסלול עד למעיליא אורכו כ-7 ק"מ ולמצפה הילה כ-8 ק"מ

  • המסלול אותו אפרט כאן בפוסט הוא המסלול של החלופה הראשונה- הלוך ושוב מנקודת החנייה ליד מעלות. בכל אופן הצטיידו במפת סימון שבילים עדכנית של החברה להגנת הטבע על מנת להתמצא ולדעת היכן עליכם לסיים במידה ובחרתם באחת החלופות האחרות.

  • אורכה של ההליכה בכביש, מנקודת החנייה בתחילת המסלול ועד למתקן מקורות בעין זיו הינה כ-3 ק"מ. אומנם מדובר בהליכה על כביש, אבל הנוף בדרך עוצר נשימה, כך שלא מדובר בקטע דרך משעמם שחייבים לעשותו מחוסר ברירה. ראו בקטע זה חלק בלתי נפרד מהטיול.

  • מהרגע שתגיעו לאפיק הנחל תוכלו להחליט כמה אתם רוצים להתקדם מערבה בנחל לפני שתעשו אחורה פנה ותתחילו לשוב על עקבותיכם. ככל שאתם עושים מסלול הלוך ושוב, המלצתי היא להגיע לכל היותר עד לעין טמיר ולא מעבר לכך. ההליכה מעין זיו לעין טמיר אורכה כ-2.5 ק"מ מה שאומר שאורך המסלול כולו במקרה ותרחיקו עד לעין טמיר יהיה 11 ק"מ הלוך ושוב. אנא קחו זאת בחשבון ותכננו בהתאם. אל תיכנסו למסלול מאוחר מדי ודאגו להתחיל לחזור בזמן כך שתגיעו חזרה לנקודת ההתחלה לפני רדת החשיכה.

  • הביאו בגד ים ומגבת. לאורך המסלול תמצאו פינות עצירה רבות לעצירה ולשכשוך, כך שלא חייבים להמשיך עד לעין טמיר.יוצאים לדרך!

מרחבת החנייה מתחילים ללכת על הכביש המתפתל לנחל כזיב. בתחילת הדרך תחשבו שזה מיותר והלוואי שאפשר היה להמשיך עם האוטו עד למטה, אל הנחל. אבל לאחר שתיפרדו מבתי המגורים של מעלות שילוו אתכם בתחילת הדרך וככל שתמשיכו בהליכה בכביש תגלו דרך נוף מדהימה ביופייה! ההליכה קלה, אך יכולה להיות חשופה לשמש, לכן הקפידו להביא כובעים וקרם הגנה. הנוף היפה הוא פיצוי הולם להליכה בכביש וגם לשמש הקופחת (אם הגעתם ביום חם) ואם תרצו עוד נקודת אור, אז דעו שכשתגיעו לנחל, רוב מסלול ההליכה יהיה מוצל ובשילוב עם טבילה במים הרי תבינו שזה שווה את המאמץ.הכביש המתפתל ממעלות לעין זיו, דרך נוף מדהימה ביופייה (צילום: עוז ישראל)

עם הגיעכם לאפיק תראו את מתקן חברת מקורות ומתחתיו את זרימת המים בנחל וכבר על ההתחלה יהיה קשה לעמוד בפיתוי וסביר שכל מה שתרצו זה להשתכשך במים הצוננים. למעשה מרגע זה ולכל אורך הטיול, תוכלו לבחור לכם כל נקודה שתרצו לאורך הנחל לצורך עצירת השתכשכות. אין לכם לאן למהר וכפי שציינתי קודם, לא חייבים להגיע לעין טמיר. קחו את הזמן, עצרו לשכשוך במים ובכל נקודה שתבחרו, בהתאם לשעה, תוכלו לעשות אחורה פנה ולהתחיל לחזור על עקבותיכם חזרה לכיוון הרכב.עין זיו, סמוך למתקן מקורות- כבר עכשיו תרצו לטבול במים (צילום: עוז ישראל)

מרגע הגיעכם לעין זיו, תבחינו בסימון השבילים הירוק שילווה אתכם כל הדרך עד לעין טמיר. מי שרוצה לסיים את המסלול במעיליא, יפנה בעין טמיר שמאלה לשביל אדום המטפס בתלילות עד ליישוב. אם אתם חוזרים לאחור לחנייה שליד מעלות (מסלול הלוך ושוב) בדקו כמה זמן לקח לכם להגיע לנקודה בה אתם נמצאים, וקחו בחשבון שיקח לכם פחות או יותר אותו הזמן לחזור את הדרך חזרה, חשוב כדי שלא תמצאו את עצמכם נכנסים לשעות החשיכה.נחל כזיב, כל נקודה היא טובה לשכשוך (צילום: עוז ישראל)

אם יצאתם לטיול בנחל כזיב ותרצו לשתף בחוויה, מוזמנים לעשות זאת כאן בתגובות.


תהנו!

19 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page